Zoom programı ile uzaktan eğitim nasıl yapılır?

Okullarda eğitime 30 Nisan’a kadar ara verildi ve öğrenciler EBA TV ve EBA portal üzerinden uzaktan eğitime başladılar. Uzaktan eğitimin diğer bir yolu da öğretmenlerin zoom programı sayesinde öğrencileriyle sınıf ortamındaymış gibi en fazla 40 dakikalık karşılıklı ders yapabilmedir. Peki zoom ile uzaktan eğitim nasıl yapılır?

Zoom Nasıl Kullanılır? Zoom ile Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır?

1. Adım: Zoom’un  zoom.us internet sitesini giriş yapınız.

2. Adım: Sign up free butonuna tıklayınız.

3. Adım: Mail kısmına mail adresinizi yazınız. Mail adresinizi yazdıktan sonra doğrulama linkiniz mail adresinize gelecektir. Gelen linke tıklayınız. Gerekli bilgileri doldurup üyeliğinizi tamamlayınız.

Sonra çıkan ekranda “dowland & run Zoom” diyerek zoom programını indiriniz.

Artık tarayıcınız üzerinden online görüşmeler, online ders yapmaya başlayabileceğiniz zoom platformuna ulaştınız. Bu kısımda buton soldan sağa sırasıyla;

Soldan sağa doğru;

1.Buton – Ses Ayarları: Sesinizi açıp kapatabileceğiniz butondur.

2.Buton – Video Konferansı Başlatma: Bu butona tıklayarak online görüşmeyi başlatabilirsiniz.

3.Buton – Davet Et: Bu kısma tıklayıp görüşme sağlamak istediğiniz kişilere, ders yapmak istediğiniz öğrencilerinize platformunuza davet edebilirsiniz. İster mail adresine davet linkinizi gönderebilirsiniz, isterseniz uygulamanız size verdiği linki kopyalayıp görüşme sağlamak istediğiniz kişilere gönderebilirsiniz.

4.Buton – Katılımcıları Görmek: Bu kısımdan katılımcılarınızı görebilir, direkt olarak kişinin görüntüsünün üstüne tıklayıp ona odaklanabilirsiniz.

5.Buton – Ekran Paylaşımı Yapmak: Bu kısımdan ekranınızı karşı taraf-larla paylaşabilirsiniz. Mesela bir sunum üzerinden veya bir doküman üzerinden ders yapıyorsanız bu sunumu veya dokümanı ekran paylaşımı yapıp öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. 

6.Buton – Chat: Katılımlarınıza notlarınızı paylaşmak için chat kısmından hangi katılımcıyla konuşmak istiyorsanız üstüne tıklayıp özel olarak konuşabilirsiniz. 

7. Buton – Daha Fazla : Bu alandan uygulamanın size sunduğu diğer olanakları inceleyebilirsiniz. 

*Dersinizi, görüşmenizi sonlandırmak için sağ alt köşede bulunan “Toplantıdan ayrıl” kısmını kullanabilirsiniz.

8. Adım: Ekranda alt kısımda bulunan “Intive” kısmına tıklayıp online olarak görüşme sağlamak, ders yapmak istediğiniz kişilere oluşturduğunuz platformu gönderebilirsiniz. İster mail olarak gönderebilirsiniz isterseniz yuvarlak için bulunan size özgü linki paylaşıp kişileri davet edebilirsiniz. Paylaştığınız bu linke tıklayan katılımcılar – öğrenciler platforma dahil olacaktır ve görüşme yapmaya başlayabilirsiniz.

9 .Adım : Katılımcılarınızı veya öğrencileriniz sizin paylaştığınız linke tıkladıktan sonra artık online derslere veya görüşme sağlamaya başlayabilirsiniz.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir