Uzaktan Eğitim Süreci Eğitsel Senaryo – Örnek 4 (EBA Canlı Ders Kullanarak Ders İşleyişi)

Merhaba öğretmen arkadaşlarım bu videomuzda da sizlerle uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerinizle nasıl ders işleyebileceğiniz ile ilgili bir senaryo üzerinden konuşacağız. Öncelikle öğrencilerimizi ders çalışmaları içi Eba TV’de yayınlanan ders anlatım videolarına yönlendirebiliriz. Uzaktan Eğitim Süreci Eğitsel Senaryo – Örnek 4 (EBA Canlı Ders Kullanarak Ders İşleyişi)

. .

EBA Canlı Ders Kullanarak Ders İşleyişi

Merhaba öğretmen arkadaşlarım bu videomuzda da sizlerle uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerinizle nasıl ders işleyebileceğiniz ile ilgili bir senaryo üzerinden konuşacağız. Öncelikle öğrencilerimizi ders çalışmaları içi Eba TV’de yayınlanan ders anlatım videolarına yönlendirebiliriz.

Öğrencilerinize bu hatırlatmaları nasıl yapabilirsiniz?

Gördüğünüz ileti alanından öğrencilerinize mesaj yazabilirsiniz. Örneğin “Eba TV’de yarın saat 12’de T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi yayınlanacak. “Bununla ilgili öğrencilerimize bir ileti yazalım. Şimdi ben bu iletiyi 8A grubu ile paylaşmak istiyorum. Paylaştım gördüğünüz gibi. Ayrıca yeni hatırlatma yapmak için ders saatinden önce öğrencilerinize gördüğünüz buradaki zarf alanından bütün sınıfa mesaj da gönderebilirsiniz. Şimdi öğrencilerim Eba TV’de yayınlanan dersi işledi. Bugün Eba TV de siyasi alandaki gelişmeler ile ilgili konu anlatımı vardı. Bunun üzerine ben öğrencilerimin konu ile ilgili tartışması için buradan bir tartışma açabilirim.Buraya da yine tartışma alanında bir ileti yazacağım.

Yazdığım bu konuda öğrencilerin tartışmasını istiyorum. yine 8-a sınıfının seçip paylaşıyorum bu tartışmayı neden açtım ? gördüğünüz gibi bu alandan öğrenciler fikrini yaz düğmesine tıklayıp buradan tartışma ile ilgili fikirlerini yazılabilecekler. ben de bu tartışmayı takip ederek aslında öğrencilerimin Eba TV’deki dersten konuyu ne kadar anlayıp ne kadar anlamadıklarını, dersi takip edip etmediklerini takip etmiş olacağım burada.

.

Bunun üzerine ne yapabilirim ben. Öğrencilerimle eğer eksik kaldıklarını düşünüyorsam bu konu ile ilgili bir canlı ders yapabilirim. Canlı dersi de arkadaşlar okul yöneticilerimiz oluşturabiliyor. Bizlerle canlı dersler alanına girip, okul yöneticilerimizden talep ettiğimiz dersleri burada görebiliyoruz. Hangi gün hangi saatte ders yapmak istiyorsak burada bizim o canlı dersimiz mevcut olarak gözüküyor. Şu an benim canlı dersim olmadığı için gözükmüyor. Ders saatinden 15 dakika önce canlı derste başlatabiliyorum. Öğrencilerime de bu canlı dersin bildirimi gidiyor ve ben başlattıktan sonra onlar da derse katılabiliyorlar. Bu canlı derste de az öğrencilerimin anlamadıkları konuları onlara tekrar anlatabilirim ya da konu ile ilgili sorular çözerek onlarla konuyu pekiştirmelerini sağlayabilirim.

Bunun dışında ne yapabilirim? Yine canlı dersten sonra ben konu ile ilgili öğrencilerime başka çalışmalar gönderebilirim. Şimdi konunun sayfasında gidiyorum siyasi alandaki gelişmelerde burada gördüğünüz gibi tarama testlerinde öğrencilerime çalışma olarak gönderebilirim. Buradan çalışma gönder butonu seçip devam ediyorum. Çalışmamın tarihini seçiyorum 25 Mart’a kadar getirecekleri bir çalışma olacak devam et diyorum ve çalışmamı gönderiyorum. Bu çalışmada yine öğrencilerin konuyu pekiştirmesine sağlayacak

Bu çalışmanın sonucunu nereden takip edeceğim?

Çalışmalar bölümüne gideceğim burada gördüğünüz gibi gönderdiğim çalışmalar gözüküyor. Benim gönderdiğim çalışmanın durumu da çalışma henüz başlamadığı için, şu anda raporlamasında hiçbir şey gözükmüyor. Ancak öğrencilerin çalışmanın süresi dolduğunda ben bu alandan öğrencilerinin çalışmayı tamamlayıp tam anlamadıklarını, hangi soruları doğru hangi soruları yanlış yaptıklarını ve başarı yüzdelerini takip edebileceğim. Gördüğünüz gibi bu şekilde de uzaktan eğitim sürecinde derslerimizi böyle bir senaryo ile işleyebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir