Öğretmen – Canlı Dersimi Nasıl Yönetirim?

MEB, 30 Mart 2020 Pazartesiden itibaren proje okulları hazırlık sınıflarından başlayarak EBA Canlı Ders oluşturma özelliğini okullara açacak. Bu işlem yapılırken sırayla okul idaresi, öğretmen ve öğrenciler bazı işlemleri yapması gerekiyor. Bu işlemlerle ilgili bakanlığın hazırlamış olduğu bilgilendirme videolarını aşağıda bulabilirsiniz. Öğretmen – Canlı Dersimi Nasıl Yönetirim?

. .

Canlı Dersimi Nasıl Yönetirim?

Değerli öğretmenimiz bu videoda size atanmış olan canlı dersi başlatarak nasıl ders işleyebileceğinizi göreceksiniz. Öncelikle canlı ders yapacağınız bilgisayarın kamera ve mikrofon özelliklerinin kullanılacağını hatırlatmak isteriz. Eğer canlı derseniz bir bilgisayar yerine etkileşimli tahtada izleyeceksiniz etkileşimli tahta Rıza bir webcam takmalı webcam görüntüsünü öğrencilerinizin sizi göreceği şekilde ayarlamalı, canlı dersiniz için bu hazırlıkları tamamlanmış olmalısınız.

Canlı dersi bilgisayarınızın başında da işleyebilirsiniz. Canlı dersinin varsayılan ayarlarında kamera ve ses açık olarak gelmektedir. İstediğiniz durumda ekranın sol altında yer alan sesi kapat düğmesine tıklayarak sesinizi kapatabilir, görüntüyü duraklat düğmesine basarak kameranızı kapatabilirsiniz. Canlı dersin atandığı öğrencilerinizin derse gelip gelmediklerini ekranın altında bulunan katılımcıları yönet düğmesine tıklayarak görebilirsiniz. Canlı dersinizin öğrencileriniz için varsayılan ayarlarında kameralar ve sesler otomatik olarak açık modda gelmektedir.

Derse katılan her öğrencinin kamera ve mikrofon olması zorunlu değildir. Sizi duyabileceği şekilde bir hoparlör ya da kulaklık kullanması yeterli olacaktır. Bu alanın altında yer alan herkesin sesini kapat düğmesi ile öğrencilerimizin tamamının mikrofonlarına kapatabilir, herkesin sesini aç düğmesi ile öğrencilerinizin tamamının mikrofonlarına açabilirsiniz. İsimlerin yanında görülen sesi aç düğmesi ile sadece seçtiğiniz öğrencinin bilgisayarının sesini açıp kapatabilir, seçtiğiniz öğrenci ile ilgili diğer düğmesine tıklayabilirsiniz. Burada görüntüyü duraklatma ile öğrencinizin görüntüsünü duraklatabilir, öğrencinizin görüntüsünü ekranda öne çıkarabilir, oturum sahibi öğrencinizi o dersin yöneticisi yapabilir, yeniden adlandır ile öğrencinizin ekranda görülen ismini değiştirebilirsiniz. Beklemeye al ile öğrencinizi bekletebilir, kaldır ile öğrencimizi dersimizden çıkarabilirsiniz.

.

Öğrencilerinin size yazılı mesaj gönderdiklerini de ekranın altında bulunan sohbet düğmesinde işaretleme olacaktır. Bu düğmeye tıklayarak sohbet alanına açabilir, öğrencilerinizin mesajlarını görebilir cevap yazabilir ya da onlara sesli olarak cevap verebilirsiniz. Canlı derste kendi bilgisayarınızdaki o derste izleyeceğiniz ders içeriğini açıp ekran paylaşımı yaparak ilgili ders içeriği öğrencilerinizin görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ekran paylaşımı düğmesine tıklayabilirsiniz. Karşınıza paylaşım seçenekleri çıkacaktır. Paylaşacağınız içeriğin penceresini bulup paylaş düğmesine tıklamanız yeterlidir. Ekran paylaşımını tıklamadan önce öğrencilerinizle paylaşacağınız içeriklerin bilgisayarınızda açık konumda olması gereklidir. Birden fazla materyal kullanacaksınız ekran yazan pencere seçilirken paylaş düğmesine tıklamalısınız. Böylelikle her paylaşım öncesi ekran seçmenize gerek kalmayacaktır. Ekran özelliği seçildiğinde ekranda her şeyin öğrencilerimiz tarafından görülebileceği unutulmamalıdır.

Canlı ders uygulamasında tıpkı sınıfınızda kullandığınız yazı tahtası gibi kendinizin ve öğrencilerimizin yazı yazıp gerektiğinde çizimler yapabileceği bir uygulamada bulunmaktadır. Bunun için ekran paylaşımı altında bulunan Beyaz tahta seçeneğinin tıklayabilirsiniz. Burada seç, metin çiz, şekil vurgulayan, silgi, biçim, geri al, yenil,e temizle, kaydet gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz. Beyaz tahta açıkken ekranda yazdığınız metinler ve çizimler öğrencilerimiz tarafından görülebilecektir. Ayrıca istediğiniz bir öğrenciniz sizin ekranınızda metinler yazabilir çizimler yapabilir. Canlı derste ki sınıf arkadaşları da bunları görebilir. Beyaz tahta özelliğini sonlandırmak istediğinizde ekranın üstündeki araç çubuğunda yer alan ve kırmızı renkli vurgulanmış olan paylaşımı sonlandır düğmesine tıklamalısınız. Ekran paylaşımını durduğunuzda öğrencileriniz artık ekranınızı göremeyecektir.

Ayrıca ekran paylaşımı özelliği ile tıpta sınıfınızda etkileşimli tahta yardımı ile yaptığınız gibi Eba ders içeriklerini öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Canlı ders uygulamasında ekran paylaşımı seçeneği ile kendi hazırladığınız ya da araştırarak dersiniz de kullanmayı uygun gördüğünüz dijital ders içeriklerini öğrencileriniz ve etkileşimli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Dersi bitirmek istediğinizde canlı derse bitir düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu alanda gelen seçeneklerden oturumu herkes için sonlandır düğmesine tıklamalısınız. İyi dersler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir