EBA ile Çalışma Oluşturma Senaryosu

Bakanlığın hazırlamış olduğu bilgilendirme videolarını aşağıda bulabilirsiniz. EBA ile Çalışma Oluşturma Senaryosu, gruba ne gibi içerikler atabilirim? Nasıl çalışmalar verebilirim? Çalışmalarımı nasıl takip edebilirim? Öğrencilerim gönderdiğim çalışmaları yapıyorlar mı? Gönderdiğim çalışmalarla ilgili durumları nedir? Eğer gönderdiğim çalışmalarda sınavlar varsa hangi soruları doğru yaptılar? Başarı yüzdeleri nasıl? Ayrıntılar videomuzda.

. .

EBA ile Çalışma Oluşturma

Merhaba öğretmen arkadaşlarım bu videoda sizlerle uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimize EBA üzerinden nasıl çalışmalar gönderebileceğimiz ile ilgili konuşacağız. Öncelikle çalışma göndermek istediğimiz grupları oluşturup bu grupları ayrı ayrı çalışmalar atayabiliyoruz.

Bunu nasıl yapabiliriz? Burada gördüğünüz gruplar bölümüne geliyorum. Yukarıdan gruplar seçeneğini tıkladım. 4, sayfada önceden oluşturduğum gruplar mevcut. Ben yeni bir grup oluşturacağım. Yeni grup oluştur düğmesine tıklıyorum. Üçgenlerle ilgili çalışmalar yapmasını beklediğim bir öğrenci grubu oluşturacağım. Burada bu yüzden grubuma üçgenler çalışma grubu adını verdim. Grup hakkında bilgi ekleyebilirim. İstersem altındaki sekmeden de grubumun tipini seçiyorum. Etüt, proje veya çalışma grubu olarak seçtim ben. Sonraki adımda 8. Sınıf ve şube seçiniz seçenekleri geldi. Buradan grubumu oluşturacağım şubeyi seçiyorum. Gördüğünüz gibi aşağıda şubedeki öğrencilerimiz herhalde ben bu gruba dahil etmek istediğim öğrencilerimi bu alandan seçebilirim. Kaydete bastım. Evet şu anda üçgenler çalışma grubunu oluşturdum.

Şimdi ben bu gruba ne gibi içerikler atabilirim? Nasıl çalışmalar verebilirim?

Buna bakalım. Dersler alanına gidiyorum. 8. sınıf Matematik 5 ünite üçgenlere geldim. gördüğünüz gibi burada üçgenlerle ilgili farklı konular sıralanmış ve her bir konunun içinde içerikler mevcut. Bu içeriklerde çeşitli videolar, etkileşimler, özet dökümanı, alıştırmalar, tarama testi ve öğretmene özel çeşitli testler ve çalışma soruları bulunuyor. Ben bunların her birini ayrı ayrı bu gruba gönderebilirim.

Çalışma olarak bunun yanında bir de burada gördüğünüz gibi sıralı anlatımı mevcut. Bu konunun sıralı anlatımda da bu konu ile ilgili içerikler öğrenme sırasına göre dizilmiş durumda. Ben öğrencilerimin konuyu tekrar etmesini istiyorum bu yüzden bütün konu sıralı anlatımını göndereceğim. Buradan sıralı anlatımda çalışma gönder düğmesine tıklıyorum. Oluşturduğum grubu seçiyorum. Üçgenler çalışma grubu devam et diyorum. Buradan çalışmanın başlangıç ve bitiş tarihlerini seçebilirim. Başlangıç tarihi gönderdiğim tarih ve zaman olarak kalsın bitişine de 25 Mart olarak seçtim gün sonuna kadar çalışmayı bitirmelerini bekleyeceğim. Devam et diyorum buradan çalışmam ya ilgili istersem açıklama girebilirim. Bu alana öğrencilerim için sonrasına çalışma gönderi tıkladığımda artık çalışmam öğrencilerime geçmiş durumda. Öğrencilerimle bu çalışmayı çalışmalar bölümünden veya bu alana gördüğünüz gibi bildirimler geliyor. Bildirimlerden çalışmaları ile ilgili haberdar olabilecekler.

.

Bunun yanında ben öğrencilerime EBA’ da bulunan içeriklerden oluşturduğum kendi oluşturduğu sıralı anlatımı da gönderebilirim. Bunu nasıl yapacağım burada gördüğünüz ürünlerden her birinin altında artı imgeleri yer alıyor bu listeye ekle imgelerini istediğim objeye tıklıyorum. Üçgen çizmeye ben oluşturduğum listeye eklemek istiyorum. Tıkladım ben yeni bir liste oluşturacağım şu anda. Yeni liste seçeneğine tıklıyorum. Listeme üçgenler çalışma listesi adını verdim. Sınıf seçiyorum. 8.sınıf dersimi seçiyorum Matematik ve listeye ekle dedim. Aynı listeye bir de burada bulunan etkileşimi eklemek istiyorum. Etkileşime geldim yine artı simgesine tıkladım gördüğünüz gibi artık oluşturduğum liste burada belirdi. Üçgenler çalışma listesi bu listeyi seçiyorum. Bu etkileşimine aynen isteği eklemiş oldum şimdi ben bu listeyi öğrencilerimi atacağım. Bunun için bu alandan listeler bölümüne geldim gördüğünüz gibi üçgenler çalışma listesi burada mevcut işlem menüsünden çalışma gönder seçeneğine tıklıyorum.

Burada arkadaşlar önceden oluşturduğum gruplar ve şubelerinde mevcut ben istersem 8 ay şubesinin tamamına da bu listeye çalışma olarak gönderebilirim. Üçgenler çalışma grubumuz seçiyorum ama ben devam et diyorum yine çalışmanın başlangıç ve bitiş tarihlerini buradan seçiyorum devam et dedim dersimi giriyorum ve çalışmamı gönderiyorum. Şu anda öğrencilerime kendi oluşturduğum sıralı anlatımı çalışma olarak gönderdim.

Peki ben bu çalışmalarımı nasıl takip edebilirim?

Öğrencilerim gönderdiğim çalışmaları yapıyorlar mı? Gönderdiğim çalışmalarla ilgili durumları nedir? Eğer gönderdiğim çalışmalarda sınavlar varsa hangi soruları doğru yaptılar? Başarı yüzdeleri nasıl?

Bunu takip etmek için de çalışmalar bölümüne gidiyorum. Burada gördüğünüz gibi önceden oluşturduğun çalışmaların hepsi mevcut burada. Çalışmalarımdan birini seçim neler yapabilirim. Bu çalışma ile ilgili açıklamasını görebiliyorum, tarihini düzenleye biliyorum, çalışmayı iptal edebiliyorum. Raporu görüntüleyebiliyorum. Raporu görüntüle düğmesine tıkladığımda ben bu çalışma ile ilgili öğrencilerimin sonuçlarını gözlemlemiş oluyorum. Bu alandan gördüğünüz gibi bütün öğrencilerin çalışmayı tamamlamış peki performansları nasıl? Onları da buradan bu alandan görebilirim. Başka bir çalışmaya daha bakalım başka bir çalışmaya geldim. Şu anda gördüğünüz gibi burada yine tamamlanma yüzdeleri ve sınav performansları var. Henüz başlamamış bir çalışma buradan öğrencilerin çalışmalarını takip edebileceğim gibi yukarıda gördüğünüz kişiselleştirilmiş çalışma gönder büyümesiyle ben burada öğrencilerime ayrı ayrı çalışmalar da gönderebilirim. Tıkladığımda yine çalışmanın başlangıç ve bitiş tarihlerini, girip devam ettiğimde buradan kişiselleştirilmiş çalışma göndermiş oldum.

Şimdi bu çalışmalar dışında ben ayrıca öğrencilerime çeşitli araştırmalar yapıp kendi sunumlarına hazırlamalarını da söyleyebilirim. Bunu nasıl yapabilirim? Gördüğünüz gibi benim duvarımda yukarıda ile tartışma, oynama ve etkinlik gibi seçenekler var. Ben bu alana yazdığım iletilerimi öğrencilerimle paylaşabilirim. Örneğin buradan bir ileti atarak öğrencilerimden bir konu ile ilgili araştırma yapmasını isteyebilirim. üçgenler konusunu çalışan öğrencilerime ben doğadaki üçgenlerle ilgili bir araştırma ödevi vereceğim konusu ile ilgili araştırma yapınız, yaptığınız araştırmanın sonuçlarını yarın saat 12’ye kadar rapor halinde benimle paylaşınız olarak girdim. Buradan gördüğünüz gibi grup seç bölümü var buradan ben gördüğünüz gibi şubelerin farklı gruplar oluşturduğum çalışma grupları hepsi mevcut. Ben çalışma verdiğim üçgenler çalışma grubu ile bu iletişim paylaşıyorum şimdi evet öğrencilerime Eba üzerinden bir araştırma ödevi verdim. Şu anda seçtiğim gruba gördüğünüz gibi arkadaşlar Eba üzerinden çeşitli yollarla farklı gruplar oluşturarak farklı çalışma listeleri oluşturarak ve hazır listeler den yararlanarak ben öğrencilerime çalışmalar gönderebiliyorum.

EBA ile Çalışma Oluşturma

Ayrıca bunun yanında Eba dışında kendi kaynaklarımı da Eba’ ya yükleyerek ben öğrencilerime çalışmalar gönderebilirim. Bunu nasıl yapacağım? Öğrencilerime kendi oluşturduğum bir sınav mı göndermek istiyorum? Bunun için de sınavlar bölümüne gideceğim burada yaprak testlerim düğmesi var buna tıklıyorum. Daha önce eklediğim yaprak test var. Üçgenler konu testi sınıf seviyesini seçiyorum, testin dersini seçiyorum ve dosya ekle bölümünden ben bilgisayarımdaki dosyayı buraya ekliyorum. Masaüstümde üçgenler konu testi yükledim, şu anda soru sayısına ve cevap anahtarını girdikten sonra kaydet a basıyorum. Gördüğünüz gibi üçgenler konu testini şu anda Eba’ ya yükledim. Bunu öğrencilerime çalışma olarak göndermek için de yine işlem menüsünden çalışma gönder seçeneğine tıklıyorum. Oluşturduğum üçgenler çalışma grubunu seçtim devam ettim yine çalışmamın başlangıç ve bitiş tarihlerini seçiyorum. Devam ettim buradan yine dersimi seçiyorum, çalışmamı gönderiyorum. Evet şu anda da kendi hazırladığım bir çalışmayı Eba’ya yükleyip öğrencilerime nasıl çalışma olarak gönderebilirimi inceledik.

Öğretmen arkadaşlarım gördüğünüz gibi Eba üzerinden hem kendi çalışmalarımızı Eba’ ya yükleyerek hem de Eba’ da bulunan çeşitli animasyon etkileşim sınav ve çalışma kağıtlarını öğrencilerimize çalışma olarak gönderebiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir