Uzaktan Eğitim Süreci Eğitsel Senaryo – Örnek 3 (EBA Kullanarak Ders İşleyişi)

Merhaba sevgili öğretmen arkadaşlarım. Bu videoda sizinle Eba üzerinden uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizle nasıl ders işleyebileceğiniz ile ilgili bir senaryo üzerinden çalışacağız. Uzaktan Eğitim Süreci Eğitsel Senaryo – Örnek 3 (EBA Kullanarak Ders İşleyişi)

. .

Merhaba sevgili öğretmen arkadaşlarım. Bu videoda sizinle Eba üzerinden uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizle nasıl ders işleyebileceğiniz ile ilgili bir senaryo üzerinden çalışacağız. www.eba.gov.tr giriş yaptım. Şu anda hesabıma girdim. Tabii Eba’ dan önce öğrencilerimizi Eba TV’de yayınlanan canlı ders anlatımlarını yönlendirebiliriz. Ancak bu ders anlatımlarını üzerine öğrencilerinizin konuyu pekiştirmeleri için çeşitli alıştırmalar yapması gerekecek. Bunu sağlamak için de Eba üzerindeki sıralı anlatımları öğrencilerimize çalışma olarak gönderebiliriz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Dersler alanına gidiyorum. 8. Sınıf 4. ünite doğrusal denklemlere geldim. Burada doğrunun eğimi konusu var. Öğrencilerimiz bu hafta Eba TV’den doğrunun eğimi konusunu izlediler. Ben buradaki sıralı anlatımı onlara çalışma olarak göndermek istiyorum. Sıralı anlatımlar gördüğünüz gibi animasyonlar ve etkileşimlerin alt alta öğrenme sırasına göre dizildiği, aslında bir konuyu pekiştirmesine sağlayacak, öğrencinin eksiklerini gidermesini sağlayacak içeriklerden oluşuyor.

EBA Kullanarak Ders İşleyişi

Bunu öğrencilerime göndermek için sıralı anlatıma geliyorum. Buradan çalışma gönder diyorum. Bu çalışmayı 8 A sınıfına göndereceğim. Çalışmanın bitiş zamanı seçiyorum 24 Mart’a kadar bu çalışmayı bitirmelerini istiyorum. Devam et diyorum. İstersek buraya sıralı anlatımla ilgili öğrencilerimize bir açıklama yazabiliriz. Çalışmamı gönderiyorum. Öğrencilerime sıralı anlatımı çalışırken yardımcı olacak bir döküman daha hazırladım. Bu dökümanı da ekleyip onlara göndermek istiyorum. Bunu da dosyalar bölümünden yapacağım. Gördüğünüz gibi önceden eklenen burada çeşitli çalışma kağıtlarından oluşan dökümanlar var burada. Yeni ekliyorum. Masa üstündeydi doküman. Açtım ve kaydettim. Evet şu anda hazırladığım çalışma kağıdını Eba’ya kaydetmiş oldum. Bu kağıdı buradan gelip tekrar indirebilirim. Nasıl bir döküman hazırladım onu da size hızlıca göstereyim. Animasyonlarla ilgili. Animasyonu izleyip ardından cevaplayabilecekleri sorular hazırladım.

Grafiği verilen doğrunun eğimi adına etkileşimi üzerine cevaplamalarını istediklerim soruları hazırladım. Bu dökümanı da öğrencilerinden doldurup tamamlayıp, çalışmalarını bana tekrar göndermelerini isteyebilirim. Buradan da öğrencilerimin hem sıralı anlatımı bitirip bitirmediklerini hem de konuyu anlayıp anlamadıklarını ölçebilirim.

Şimdi çalışmamı yüklemiştim. Ben bu çalışmayı öğrencilerime atmak istiyorum. Tekrar buradan geliyorum tekrar çalışma gönder diyorum. 8 A yı seçiyorum. Tamamlama tarihini de aynı seçiyorum yine sıralı anlatımla beraber 24 Mart’ta tamamlamalarını istiyorum. Buradan ders alanı na Matematik dersimi giriyorum. Çalışmamı gönderiyorum. Evet bu çalışmayı da göndermiş olduk. Bunun üzerine öğrencilerimden tarihi dolana kadar çalışmayı yapıp bana göndermelerini bekleyeceğim. Öyle bir senaryo üzerinden doğrunun eğimi konusunu öğrencilerimizle birlikte Eba’dan çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir