Uzaktan Eğitim ile Ders İşleme (EBA, EBA TV ve Youtube ile)

MEB, 30 Mart 2020 Pazartesiden itibaren proje okulları hazırlık sınıflarında EBA Canlı Ders özelliğini kullanımaaçacak. Bu videoda sizlerle 5’e modeli ile uzaktan eğitim sürecinde Eba üzerinden öğrencilerimizle nasıl ders işleyeceğimiz ile ilgili bir çalışma yapacağız. Uzaktan Eğitim ile Ders İşleme (EBA, EBA TV ve Youtube ile)

. .

Uzaktan Eğitim Ders İşleme

Sevgili öğretmen arkadaşlarım bu videoda sizlerle 5’e modeli ile uzaktan eğitim sürecinde Eba üzerinden öğrencilerimizle nasıl ders işleyeceğimiz ile ilgili bir çalışma yapacağız.

Bildiğiniz gibi 5’e modeli yapılandırmacı eğitim de hepimizin derslerimizde sık sık kullandığı bir modeldir. Bu modelde bildiğiniz gibi ısındırma keşfetme konu anlatımı derinleştirme ve ölçme değerlendirme gibi süreçleri sıralayarak, öğrencilerimizin konuyu daha iyi anlamalarını keşfederek öğrenmelerini sağlayabiliyoruz. Bu modeli uzaktan eğitimde de öğrencilerimizle beraber uygulayabiliriz. Bunun için öncelikle öğrencilerimizi konuya ısındırmamız ve öğrencilerimizin ön bilgilerini açığa çıkarmamız gerekiyor. Bu aşamada öğrencilerimize Eba üzerinden bir tartışma açarak konu ile ilgili tartışmalarını sağlayabiliriz. Bu tartışmayı bizler takip ederek öğrencilerimizin durumunu, konuyu ne kadar bilip bilmediğini ve konu ile ilgili düşüncelerini anlayabiliriz. Bunun için duvarımız daki bölümde tartışmayı seçiyoruz. Buraya istediğimiz bir tartışma konusunu girip öğrencilerimize gönderebiliriz.

Öğrenciler fikrini yaz bölümünden konu ile ilgili fikirlerini yazabilirler.

Isındırmadan sonra öğrencilerin konuyu keşfetmeleri için EBA dan dersler bölümünden ilgili konuya gelinir.

Bildiğiniz gibi 5’e modeli yapılandırmacı eğitim de hepimizin derslerimizde sık sık kullandığı bir modeldir. Bu modelde bildiğiniz gibi ısındırma keşfetme konu anlatımı derinleştirme ve ölçme değerlendirme gibi süreçleri sıralayarak, öğrencilerimizin konuyu daha iyi anlamalarını keşfederek öğrenmelerini sağlayabiliyoruz. Bu modeli uzaktan eğitimde de öğrencilerimizle beraber uygulayabiliriz.

Bunun için öncelikle öğrencilerimizi konuya ısındırmamız ve öğrencilerimizin ön bilgilerini açığa çıkarmamız gerekiyor. Bu aşamada öğrencilerimize Eba üzerinden bir tartışma açarak konu ile ilgili tartışmalarını sağlayabiliriz. Bu tartışmayı bizler takip ederek öğrencilerimizin durumunu, konuyu ne kadar bilip bilmediğini ve konu ile ilgili düşüncelerini anlayabiliriz. Bunun için duvarımız daki bölümde tartışmayı seçiyoruz. Buraya istediğimiz bir tartışma konusunu girip öğrencilerimize gönderebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir